Jak skutecznie przedłużyć żywotność łańcucha piły łańcuchowej?

Wiosna rozpoczęła się na dobre. Najlepszym na to dowodem jest słyszany zewsząd hałas pracujących kosiarek, kos spalinowych czy pił łańcuchowych. No właśnie, pił łańcuchowych…Zatrzymajmy się na chwilę przy tych ostrych urządzeniach.

Pilarka łańcuchowa lub, jak kto woli pilarka mechaniczna, to wymagające narzędzie, które niejednokrotnie musi sprostać trudnym warunkom użytkowania. Najmocniej zużywającym się elementem jest tu łańcuch, który pracuje w naprawdę ciężkich warunkach. Łańcuch musi wytrzymać wysokie obroty, znaczne obciążenie, wysoką, ale czasem i niską temperaturę, np. na mrozie, zanim zdąży się rozgrzać. Aby łańcuch mógł poprawnie pracować, do jego smarowania wymagany jest wysokiej jakości olej.
Odpowiednio dobrany olej zapewnia efektywną pracę łańcucha i wydłuża czas jego eksploatacji. Olej ten musi sprostać wszystkim obciążeniom, którym podlega sam łańcuch. Dodatkowo powinien być w miarę wydajny, dobrze przylegając do łańcucha i jego prowadnicy. Olej, co bardzo ważne, musi dobrze wnikać we wszystkie elementy smarowanego mechanizmu, i jednocześnie nie powinien rozpryskiwać się podczas pracy piły przy jej maksymalnej prędkości.

gasoline powered professional chainsaw on pile of cut wood against winter and snow background

Jaki olej wybrać?

Nie jest prostą sprawą dobranie oleju, który podoła wszystkim wspomnianym powyżej wymaganiom. Jednak my w naszej ofercie taki środek posiadamy. Co to za produkt? Już piszemy… To OKS 350, czyli wysokotemperaturowy syntetyczny olej z dwusiarczkiem molibdenu (MoS2), dedykowany specjalnie do pił łańcuchowych. OKS 350 może pracować w szerokim zakresie temperatur, zarówno w zimie jak i w lecie, nie straszna mu bowiem żadna pora roku! Doskonale sobie radzi w temperaturach w przedziale od -30 C od +250 C!

OKS 350 to olej syntetyczny, a jego jednorodna struktura molekularna zapewnia lepsze i dokładniejsze smarowanie. W porównaniu z olejami mineralnymi okres trwałości OKS 350 jest znacznie dłuższy. Skład oleju OKS 350 jest wzbogacony o MoS2, czyli o dwusiarczek molibdenu. Co daje MoS2 ? Przede wszystkim zmniejsza on tarcie, a zostawiając cienką warstwę na powierzchni metalu, zapewnia smarowanie awaryjne. W ten sposób redukuje możliwość uszkodzenia w przypadku braku oleju – każdy olej, jeśli nie będzie uzupełniany, musi się kiedyś skończyć. OKS 350 dzięki optymalnie skomponowanej lepkości dobrze przylega do smarowanych elementów, nie powodując ociekania ani rozchlapywania oleju w trakcie dużej prędkości pracy łańcucha pilarki.

Jego duża odporność na wodę jest bardzo ważna dla wszelkich urządzeń, które są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza dla tych, które pracują w wilgotnym, a wręcz w mokrym drewnie.

Dlaczego OKS 350

Olej OKS 350 ze względu na swoją bogatą gamę właściwości, doskonale nadaje się nie tylko do pilarek łańcuchowych, znajdujących zastosowanie w przydomowych sadach, ogrodach… To także rewelacyjne rozwiązanie dla urządzeń pracujących w pełni profesjonalnie, np. w leśnictwie czy w przemyśle drzewnym. Ponadto OKS 350 znajduje zastosowanie w piecach do wypalania, suszenia, czy też w dużych przemysłowych lakierniach.

OKS 350 to w pełni profesjonalny olej, nie tylko dla profesjonalistów!