Celem połączeń śrubowych jest skuteczne i bezpieczne łączenie elementów ze sobą, ze stałą i wysoką wartością siły ściskowej, umożliwiając równocześnie łatwość demontażu. Chyba każdy z nas, borykał się z odkręceniem śruby – starej, skorodowanej, zapieczonej, czy przykręconej bez podkładki? Jak temu najskuteczniej zaradzić?
Połączenia gwintowe narażone są na różne czynniki destrukcyjne, które uwarunkowane są warunkami pracy określonych urządzeń, jak:
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto skupić się na działaniach prewencyjnych – jak nie dopuścić do zapieczenia połączeń gwintowych przy zastosowaniu past montażowych.
Aby zapobiec zjawisku korozji bimetalicznej należy unikać bezpośredniego kontaktu między stalą nierdzewną, a innymi metalami i ich stopami. W przypadku, gdy taki kontakt jest nieunikniony, między materiałami powinno się umieścić izolator, który jest składnikiem pasty.
Firma OKS wyprodukowała specjalnie dla połączeń śrubowych wykonanych ze stali szlachetnej, pastę montażową OKS 250. Czym charakteryzuje się pasta montażową OKS 250? To pasta ceramiczna przeznaczona do mocno obciążonych powierzchni ślizgowych. Stanowi ona doskonałe zabezpieczenie korozyjne. W środowisku agresywnym pasta OKS 250 wykazuje dużą odporność na: gorącą wodę, większość kwasów i zasad.
W zakresie temperatur od -40°C do 200°C pasta wykazuje właściwości smarne, a przy mocno obciążonych powierzchniach ślizgowych stanowi doskonałą barierę antykorozyjną dla: śrub, bolców, kołków, kołnierzy, wrzecion i połączeń pasowych.
W zakresie temperatur 200°C do 1400°C pasta OKS 250 wykazuje właściwości separacyjne, znajdując zastosowanie m.in.: przy połączeniach gwintowych narażonych na działanie wysokich temperatur w budowie silników spalinowych i turbinach.
Pasta OKS 250 z uwagi na swoje właściwości może być stosowana jako pasta uniwersalna przy montażu wszystkich popularnych rodzajów śrub, jak również: bolców, kołków kołnierzy, wrzecion i połączeń pasowych. Stosowanie jej jako uniwersalnej pasty montażowej upraszcza zaopatrzenie warsztatu, zakładu, pracowni, jak również wyklucza pomyłki w trakcie prac.
Przykładem z życia, który doskonale obrazuje uniwersalność pasty jest jej stosowanie przy montażu zbiornika piasku w podwoziu lokomotywy. Pomimo narażenia połączeń śrubowych na bezpośrednie działanie zmiennych warunków atmosferycznych, jak: deszcz, śnieg, chłód, upał, można je bez problemu demontować w trakcie przeglądów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pasty OKS 250, która znajduje się również i w naszej ofercie, kliknij tutaj.
Jakie inne preparaty stosuje się przy montażu i demontażu połączeń śrubowych?